معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنهاReviewed by 021-28423838 on Jun 1Rating: 5.0معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

در این مقاله ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل در خدمت شما کاربران گرامی هستیم با مقاله آموزشی معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها .

یک پورت Computer یک رابط یا نقطه اتصال بین کامپیوتر و دستگاه های جانبی است.ماوس، صفحه کلید، مانیتور یا نمایشگر، چاپگر، بلندگو، فلش و غیره برخی از لوازم جانبی رایج هستند.

یک پورت کامپیوتر به عنوان یک نقطه اتصال عمل می کند،جایی که کابل به آن متصل می شود و اجازه می دهد داده ها از دستگاه جانبی به کامپیوتر منتقل شوند یک پورت کامپیوتر همچنین نیز یک پورت ارتباطی نامیده می شود چون مسئول برقراری ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه های جانبی آن است

با توجه به نکات گفته شده اکنون ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل بصورت تصویری و مرحله به مرحله به تشریح و آموزش معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها می پردازیم .

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 1


معرفی تجهیزات شبکه های کامپیوتری

در کامپیوترها پورت های ارتباطی را می توان به دو نوع بر اساس نوع یا پروتکل مورد استفاده تقسیم کرد.که اعم از پورت های سریال و پورت های موازی هستند.

یک پورت سریال رابطی است که به وسیله آن می توان از طریق یک پروتکل سریال به دستگاه های جانبی متصل شد و با انتقال یک بیت در یک خط ارتباطی اطلاعات را منتقل کرد شایعترین نوع پورت سریال D-subminiature یا یک اتصال دهنده D-sub است که سیگنال های RS-232 را حمل می کند.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

از سوی دیگر یک پورت موازی یک رابط است که از طریق آن ارتباط بین یک رایانه و دستگاه محیطی آن به صورت موازی انجام می شود یعنی داده ها به طور موازی با استفاده از بیش از یک خط یا سیم ارسال یا دریافت می شوند.پورت چاپگر نمونه ای از پورت موازی است.

این مقاله به معرفی مختصری از انواع مختلف پورت می پردازد.

جدول پورت ها
PS/2
Serial Port

 • DB-25
 • DE-9 or RS-232 or COM Port
Parallel Port or Centronics 36 Pin Port
Audio Ports

 • Surround Sound Connectors or 3.5 mm TRS Connector
S/PDIF / TOSLINK
Video Ports

 • VGA Port
(Digital Video Interface (DVI

 • Mini-DVI
 • Micro-DVI
Display Port
RCA Connector
Component Video
S-Video
HDMI
USB

 • USB Type A
 • USB Type C
RJ-45
RJ-11
e-SATA

 port PS/2:

PS/2 یک اتصال 6 پین است.نمودار پین های PS/2 در زیر نشان داده شده است.اتصال PS/2 توسط IBM برای اتصال موس و صفحه کلید توسعه یافته است. این پورت در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار گرفت و از این رو با نام PS/2 کانکتور معرفی شده است.اتصالات PS/2 به رنگ ارغوانی برای صفحه کلید و سبز برای ماوس ارائه شد.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 2

با اینکه طراحی ظاهری پورت PS/2 در موس و صفحه کلید یکسان هستند.هنگامی که موس یا کیبورد را به پورت اشتباه وصل کنیم به درستی عمل نمی کنند.

پورتPS/2 در حال حاضر یک پورت قدیمی است زیرا پورت USB جایگزین این پورت شده است و تعداد بسیار کمی از مادربردهای مدرن این پورت را روی برد خود قرار می دهند.


Serial Port:

حتی اگر ارتباط در PS/2 و USB هر دو سریال باشد.از لحاظ فنی اصطلاح Serial Port برای ارجاع واسط به استاندارد RS-232 استفاده می شود.دو نوع پورت سریال وجود دارد.

 1. DB-25 
 2. DE-9
 • DB-25

DB-25 یک نوع اتصال دهنده D-sub است.پورت اصلی برای ارتباط سریال RS-232 استفاده می شود.این پورت ها به عنوان پورت اصلی اتصالات سریال با استفاده از پروتکل RS-232 توسعه پیدا کردند.

از این رو DE-9 برای ارتباط سریال مبتنی بر RS 232 توسعه داده شد است.در حالی که DB-25 به ندرت به عنوان یک پورت سریال مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب به عنوان یک پورت چاپگر موازی به عنوان جایگزینی اتصال پین Centronics Parallel 36 استفاده می شود. 

 • DE-9 or RS-232 or COM Port

DE-9 پورت اصلی ارتباطات سریال RS-232 است.و یک اتصال D-sub است و اغلب به عنوان DB-9 خوانده می شود.یک پورت DE-9 نیز به عنوان یک پورت COM نامگذاری شده و امکان ارتباط کامل سریال دوطرفه بین کامپیوتر و دستگاه جانبی را فراهم می کند.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

برخی از کاربردهای DE-9 پورت رابط سریال ماوس،صفحه کلید،مودم، منابع برق اضطراری (UPS) و سایر دستگاه های سازگار با RS-232 است.

نمودار Pinout پورت DE-9 در زیر نشان داده شده است.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 3

استفاده از پورت DB-25 و DE-9 برای ارتباطات در حال کاهش است و توسط پورت USB یا سایر پورت ها جایگزین شده است


Parallel Port or Centronics 36 Pin Port:

Parallel Port رابط بین رایانه و دستگاه های جانبی مانند پرینتر با ارتباط موازی است.پورت Centronics یک پورت 36 پین است که به عنوان یک رابط برای پرینترها و اسکنرها طراحی شده و از این رو یک پورت موازی نیز به عنوان یک پورت Centronics نامیده می شود.

قبل از استفاده گسترده از پورت های USB پورت های موازی در چاپگرها بسیار رایج بودند.پورت Centronics بعدها با پورت DB-25 با رابط موازی جایگزین شدند.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 4


حافظه کامپیوتر RAM چیست؟ انواع حافظه کامپیوتر کدام است؟

Audio Ports:

پورت های صوتی برای اتصال بلندگوها یا سایر دستگاه های خروجی صوتی با کامپیوتر استفاده می شوند.سیگنال های صوتی می توانند آنالوگ یا دیجیتال باشند و بسته به پورت و اتصال متناظر آن متفاوت است.

 • Surround Sound Connectors or 3.5 mm TRS Connector

این پورت صوتی رایج ترین نوع پورت است که می تواند برای اتصال هدفون های استریو یا سیستم های صوتی فراگیر استفاده شود.یک سیستم 6 کانکتور در اکثر رایانه ها برای صدای خروجی و همچنین یک اتصال میکروفون وجود دارد.که شامل 6 کانکتور دارای رنگ آبی، آهکی، صورتی، نارنجی، سیاه و خاکستری هستند.این 6 کانکتور را می توان برای تنظیم صدای فراگیر تا 8 کانال استفاده کرد.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 5


S/PDIF / TOSLINK:

فرمت رابط دیجیتال (Sony / Phillips (S / PDIF یک اتصال صوتی است که در دستگاهای خانگی استفاده می شود.و از دستگاهای صوتی دیجیتال پشتیبانی می کند.و می تواند با استفاده از کابل کواکسیال RCA صوتی یا فیبر نوری صدا را منتقل کند.

اکثر سیستم های صوتی خانگی یا کامپیوترها به S / PDIF  مجهز هستند.TOSLINK (توشیبا لینک) پورت صوتی دیجیتال است که می تواند صدای فراگیر 7.1 کانال را تنها با یک کابل منتقل کند.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 6


معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 7


Video Ports:

 • VGA Port

پورت VGA در بسیاری از رایانه ها، پروژکتور ها، کارت های گرافیک و تلویزیون ها با وضوح بالا یافت می شود.VGA یک اتصال دهنده D-sub متشکل از 15 پین در 3 ردیف است.این اتصال به اسم DE-15 نیز شناخته می شود  کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

پورت VGA رابط اصلی بین رایانه ها و مانیتورهای CRT است.حتی مانیتورهای LCD و LED مدرن ازپورت VGA پشتیبانی می کنند.اما استفاده از این پورت کیفیت تصویر را  کاهش می دهد.پورت VGA سیگنال های ویدئویی آنالوگ را تا وضوح 648X480 نمایش می دهد.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 8

با افزایش استفاده از تصاویر دیجیتال، پورت VGA به تدریج با پورت های HDMI و Display Ports  جایگزین شد.اما هنوز برخی از لپ تاپ ها داری پورت VGA برای اتصال به مانیتور های خارجی یا پروژکتور ها هستند.


(Digital Video Interface (DVI:

DVI یک رابط دیجیتالی با سرعت بالا بین یک کنترلر صفحه نمایش مانند یک کامپیوتر و یک دستگاه نمایشگر مانند یک مانیتور است.این پورت با هدف انتقال سیگنال های ویدئویی دیجیتال به نمایشگر و جایگزینی برای تکنولوژی آنالوگ VGA می باشد.

سه نوع کانکتور DVI بر اساس سیگنال هایی که می تواند حمل کند عبارتند از DVI-D و DVI-A. DVI-I یک پورت DVI-I با سیگنال های آنالوگ و دیجیتال کار می کند.DVI-D تنها از سیگنال های دیجیتال پشتیبانی می کند و DVI-A تنها از سیگنال های آنالوگ پشتیبانی می کند.

سیگنال های دیجیتال می تواندشامل یک لینک یا لینک دوگانه باشد که در آن یک لینک تنها یک سیگنال دیجیتال را تا وضوح 1920X1080 پشتیبانی می کند و یک لینک دوگانه پشتیبانی از سیگنال دیجیتال تا رزولوشن 2560X1600 را پشتیبانی می کند.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 9


مادربرد چیست؟ و اجزای اصلی مادربرد کدام است؟

 • Mini-DVI

پورت Mini-DVI توسط اپل به عنوان یک جایگزین برای پورت VGA ساخته شده است و به لحاظ ظاهری شبیه به پورت DVI هستند.اما کوچکتر از یک پورت معمولی DVI می باشند.

این پورت 32 پین است و قادر به انتقال سیگنال های DVI، کامپوزیت، S-Video و VGA با آداپتورهای مربوطه است.تصویر زیر یک پورت Mini-DVI و کابل سازگار آن را نشان می دهد.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 10


 • Micro-DVI

پورت Micro-DVI از لحاظ اندازه پورت کوچکتر از Mini-DVI است و تنها قادر به انتقال سیگنال های دیجیتال است.

این پورت را می توان به دستگاه های خارجی با رابط های DVI و VGA متصل کرد و همچنین آداپتورهای مربوطه مورد نیاز است.در تصویر زیرد یک پورت Micro-DVI را می توان در کنار پورت های هدفون و USB مشاهده کرد.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 11


Display Port:

Display Port یک رابط صفحه نمایش دیجیتال با صدای چند کاناله است.Display Port با هدف جایگزینی پورت های VGA و DVI به عنوان رابط اصلی بین یک کامپیوتر و مانیتور طراحی شده است.

آخرین نسخه DisplayPort نسخه 1.3 است.که می تواند یک وضوح تصویر تا 7680X4320 داشته باشد.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 12

پورت Display دارای اتصال 20 پین است که در مقایسه با پورت DVI بسیار کوچکتر است و رزولوشن بالاتری را ارائه می دهد.


RCA Connector:

کانکتور RCA می تواند سیگنال های ویدیویی و استریو را با سه کابل منتقل کند.ویدئو کامپوزیت سیگنال های ویدئویی آنالوگ را انتقال می دهد و کانکتور آن به عنوان RCA کانکتور زرد رنگ است.

سیگنال های ویدئویی با یک کانال همراه با پالس هماهنگ در حداکثر رزولوشن 576i (با وضوح استاندارد) منتقل می شود.

کانکتور های قرمز و سفید برای سیگنال های صوتی استریو (قرمز برای کانال راست و سفید برای کانال سمت چپ) استفاده می شود.

Component Video:

Component Video یک رابط است که سیگنال های ویدئویی را به بیش از دو کانال تقسیم می شود و داری کیفیت سیگنال ویدئویی بهتری است.

Component Video ماننده RCA Connector تنها سیگنال های ویدئویی را انتقال می دهد و باید دو کانکتور جداگانه برای صوت استریو استفاده شود.پورت ویدئو کامپوننت می تواند سیگنال های ویدئویی آنالوگ را انتقال دهد.

پورت های Component Video رایج از 3 کانکتور استفاده می کنند و به رنگ سبز، آبی و قرمز هستند.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 13


S-Video:

S-Video برای انتقال سیگنال های ویدئویی استفاده می شود.کیفیت تصویر S-Video بهتر از Component Video است.اما دارای وضوح تصویر کمتر نسبت به Component Video است.

پورت S-Video به طور کلی سیاه رنگ است و در تمام تلویزیون ها و اکثر رایانه ها موجود است.پورت S-Video بسیار شبیه به پورت PS/2 است،اما شامل تنها 4 پین است.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 14

از 4 پین یک پین برای حمل سیگنال های سیاه و سفید و دیگر پین ها برای حمل سیگنال های رنگی استفاده می شود.هر دو این پین ها دارای پین های مربوط به زمین هستند.


HDMI:

HDMI مخفف رابط رسانه ای با وضوح بالا است.HDMI یک رابط دیجیتال برای اتصال دستگاه های با کیفیت بسیار بالا مانند مانیتور کامپیوتر،تلویزیون های HD،پخش کننده های Blu-Ray،کنسول های بازی،دوربین های با کیفیت بالا و غیره است.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

HDMI را می توان برای حمل سیگنال های صوتی و تصویری غیر فشرده و فشرده استفاده کرد.پورت HDMI نوع A در زیر نشان داده شده است.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 15

رابط HDMI شامل 19 پین و آخرین نسخه از HDMI یعنی HDMI 2.0 می تواند سیگنال ویدیویی دیجیتال را تا وضوح 4096 × 2160 و 32 کانال صوتی حمل کند.


USB:

(Universal Serial Bus (USB جایگزین پورت سریال،پورت موازی،کانکتور PS/2،پورت های بازی و شارژر برق برای دستگاه های قابل حمل شد

پورت USB می تواند برای انتقال داده ها استفاده شود،به عنوان یک رابط برای لوازم جانبی عمل می کند و حتی به عنوان منبع تغذیه برای دستگاه های متصل به آن عمل می کند.سه نوع پورت USB وجود دارد: نوع A، نوع B یا مینی USB و میکرو USB.

 • USB Type A

پورت USB نوع A یک اتصال 4 پین است.نسخه های مختلف نوع  A پورت های  USB: USB 1.1، USB 2.0 و USB 3.0 هستد. USB 3.0 استاندارد مشترک است و از سرعت داده 400MBps پشتیبانی می کند.

USB 3.1 که به تازگی ارائه شده است. از سرعت انتقال داده تا 10 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند.USB 2.0 دارای رنگ سیاه است و USB 3.0 آبی رنگ است.تصویر زیر پورت USB 2.0 و USB 3.0 را نشان می دهد.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 16


 • USB Type C

USB Type-C جدیدترین نوع USB در زمان انتشار این مقاله است و یک اتصال دهنده برگشت پذیر است.USB – C قرار است که جایگزین انواع A و B شوذ

پورت USB Type-C شامل 24 پین است  و  می تواند جریان 3A را منتقل کند.

USB Type-C در گوشی های هوشمند جدید برای شارژ سریع در کوتاه ترین زمان مورد استفاده قرار گرفته است.

RJ-45:

اترنت یک تکنولوژی شبکه است که برای اتصال کامپیوتر شما به اینترنت و ارتباط با سایر کامپیوترها یا دستگاه های شبکه استفاده می شود.

رابط کاربری که برای شبکه های کامپیوتری و ارتباطات مخابراتی استفاده می شود به عنوان (Registered Jack (RJ شناخته می شود و به طور خاص پورت RJ-45 برای کابل اترنت استفاده می شود.رابط RJ-45 یک اتصال نوع 8 پین 8 اتصال (8P-8C) است.

آخرین تکنولوژی اترنت Gigabit Ethernet نامیده می شود و از سرعت انتقال داده بیش از 10 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند.اترنت یا پورت LAN با اتصال دهنده نوع 8P-8C همراه با کابل RJ-45 در زیر نشان داده شده است.

اغلب پورت های RJ-45 مجهز به دو LED برای نشان دادن انتقال و شناسایی بسته هستند.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 17


RJ-11:

RJ-11 یکی دیگر از جک های ثبت شده است که به عنوان یک رابط کاربری برای تلفن،مودم و یا ADSL استفاده می شود.اگرچه کامپیوترها تقریبا هیچگاه به یک پورت RJ-11 مجهز نیستند.اما این پورت رابط اصلی در تمام شبکه های مخابراتی است.پورت های RJ-45 و RJ11  مشابه هم به نظر می رسند.اما RJ-11  کوچکتر است و از یک کانکتور 6 نقطه ای(6P-4C) استفاده می کند.

تصویر زیر می تواند برای مقایسه پورت های RJ-45 و RJ-11 استفاده شود.

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 18


معرفی رم های لپ تاپ ، انواع رم لپ تاپ کدامند؟

e-SATA:

e-SATA یک اتصال بیرونی Serial AT Attachment است که به عنوان یک رابط برای اتصال دستگاه های ذخیره سازی خارجی استفاده می شود.که پورت Power e-SATA نامیده می شود.

این پورت ها قادر به پشتیبانی همزمان از e-SATA و USB است.اما نه سازمان SATA و نه سازمان USB به طور رسمی پورت e-SATA را تایید نمی کند و باید با احتیاط از این پورت استفاده کرد.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها – 19

تصویر بالا یک پورت e-SATAp است.که نشان می دهد هم  e-SATA و هم دستگاه های USB می توانند به این پورت متصل شوند.


امیدواریم مقاله آموزشی معرفی پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر و کاربرد آنها از لحاظ کاربردی برای کاربران گرامی مفید واقع شده باشد و کاربران گرامی توانسته باشند با استفاده از این آموزش با انواع مختلف پورت ها اشنا شده باشند و از کار کرد و توانایی هر کدام از پورت ها خبردار شده باشند .

کاربران گرامی در این مقاله تمامی پورت ها مورد بحث و معرفی قرار نگرفته اما سعی شده تا مهمترین و پر کاربرد ترین پورت های موجود برای شما دوستان گرامی تشریح شود.

کاربران گرامی ماکهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد .