معرفی انواع فرمت های تصاویرReviewed by 02128423838 on Jul 9Rating: 5.0معرفی انواع فرمت های تصاویر

در این مقاله ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل در خدمت شما کاربران گرامی هستیم با مقاله آموزشی معرفی انواع فرمت های تصاویر .

یکی از فایل هایی که تمامی کاربران و استفاده کنندگان از دستگا های هوشمند با ان سرو کار دارند و ان را مشاهده می کنند. فایل های تصویری است . فایل های تصویری دارای پسوند های متفاوتی هستند که این پسوند ها نشان دهنده نوع و قابلیت ان فایل تصویری است .

بسیاری از کاربران گاها دوست دارند برخی از عکسها و فابل های خود را چاپ کنند که خب در این مواقع داشتن اطلاعات از نوع و قابلیت فایل تصویری به کاربران  کمک شایانی می کند.

تا بتوانند عکس خود را بهتر و با کیفیت بیشتری چاپ کنند این مقاله همه فایل های تصاویر و قالب های انها را شر می دهد و شما با استفاده از نکات موجود در این مقاله به راحتی می توانید اطلاعات بسیاری در رابطه نوع و تفاوت فایل های تصویری بدست اورید .

با توجه به نکات گفته شده اکنون ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل بصورت تصویری و مرحله به مرحله به تشریح و آموزش معرفی انواع فرمت های تصاویر می پردازیم .

آیا تا به حال فکر کرده اید چه زمانی شما باید به جای پسوند PNG از JPG استفاده کنید؟ یا چه تفاوت هایی بین فرمت های مختلف تصویر وجود دارد.یکسری از فرمت های عکس مثل png-jpg-bmp  فرمت های رایجی هستند که احتمالا با آنها سروکار داشتید.اما هیچ وقت برای یک کابر عادی نیاز نیست که با فرمت های گرافیکی حرفه ای مانند TIF – PDF یا PSD سرو کار داشته باشد

در این مقاله ما توضیحاتی درباره انواع فرمت های عکس خدمت شما ارائه می کنیم.و شرحی مختصر درباره موارد استفاده فرمت های مختلف می دهیم.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

نکته: تصاویر به طور کلی دو بر دو اساسVector و Raster هستند.

اجرای برنامه های قدیمی و بازی های قدیمی در ویندوز 10

تفاوت بین vector/raster 

فایلهای raster 

raster تصاویری با یک سری از پیکسل ها یا بلوک های فردی در کنار هم برای ایجاد یک تصویر قابل مشاهده است.JPEG، GIF، و PNG همه تصاویر raster هستند. هر عکسی که به صورت آنلاین یا چاپی مشاهده می کنید یک تصویر raster است.پیکسل ها دارای نسبت تعریف شده بر اساس رزولوشن آنها (بالا / پایین) هستند. و هنگامی که پیکسل ها کشیده می شوند تا فضا را پر کنند.منجر به ایجاد تصاویر تار و یا نامشخص می شود.

برای حفظ کیفیت پیکسل نمی توان تصاویر raster را بدون آسیب رساندن به رزولوشن آن تغییر داد.در نتیجه مهم است که به خاطر داشته باشید که فایلهای raster را در ابعاد دقیق مورد نیاز برای پروژه خود ذخیره کنید.

فایلهای Vector

تصاویر برداری (Vector) بسیار انعطاف پذیر تر از raster هستند.آنها با استفاده از فرمول های متناسب به جای پیکسل ساخته می شوند. EPS، AI و PDF مناسب برای ایجاد گرافیک هایی هستند که نیاز به تغییر اندازه دارند.لوگو و برند باید به عنوان یک بردار(raster) ایجاد شوند و همیشه باید فایل اصلی را در اختیار داشته باشید.

قابلیت اصلی تصاویر بردارها در توانایی آنها در تغییر اندازه کوچک به سایز یک تمبر پستی یا بزرگ به اندازه یک ساختمان بدون کاهش کیفیت در تصویری که مشاهده می کنید است.

وضوح بالا / وضوح پایین

آیا شما صحبت طراحان درباره DPI یا PPI را شنیدید؟ DPI مخفف “dots per inch” است و PPI مخفف “pixels per inch” است.این واحد اندازه گیری برای تعیین اینکه آیا چگالی پیکسل در یک تصویر برای برنامه کاربردی مورد استفاده شما مناسب است یا نه ضروری است.

مهمترین چیزی که باید هنگام تعیین DPI یا PPI توجه کنید.این است که اگر از یک تصویر برای قرار دادن در وب استفاده می کنید.وبسایت ها تصاویر با رزولوشن 72dpi را نمایش می دهند.اما این رزولیشن گزینه مناسبی برای چاپ نیست.برای چاپ عکس حداقل dpi باید 300 باشد.

 

انواع فرمت های تصویری

JPEG (or JPG) – Joint Photographic Experts Group
PNG – Portable Network Graphics
GIF – Graphics Interchange Format
TIFF – Tagged Image File
PSD – Photoshop Document
PDF – Portable Document Format
EPS – Encapsulated Postscript
AI – Adobe Illustrator Document
INDD – Adobe Indesign Document
RAW – Raw Image Formats

 

1. JPEG (or JPG) – Joint Photographic Experts Group

JPEG رایج ترین نوع فایل های عکس در اینترنت و یا عکس های گرفته شده با گوشی موبایل است.JPEG ها برای فشرده سازی تصاویر استفاده می شوند،به این معنی که کیفیت تصویر با کاهش اندازه فایل کاهش می یابد.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 1


شما می توانید JPEG ها را برای استفاده در وب،در اسناد مایکروسافت آفیس یا برای پروژه هایی که نیاز به چاپ با رزولوشن بالا دارند استفاده کنید. توجه به وضوح و اندازه فایلهای JPEG بسیار ضروری است تا یک طرح زیبا و با کیفیت داشته باشید

2.PNG – Portable Network Graphics

PNG ها برای اسناد تعاملی مانند صفحات وب استفاده می شوند.اما برای چاپ مناسب نیستند.در حالی که PNG ها (lossless) هستند،به این معنی که می توانید آنها را ویرایش کنید.بدون اینکه کیفیت آنها تغییر کند.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 2


دلیل استفاده از PNG ها در اکثر پروژه های وب این است که شما می توانید تصویر خود را با رنگ های بیشتری در پس زمینه شفاف ذخیره کنید.این کار باعث می شود که یک تصویر واضح تر و با کیفیت بهتری نمایش داده شود.

3.GIF – Graphics Interchange Format

GIF ها در نوع متحرک شایع هستند که همه ی آن در صفحات وبلاگ Tumblr و دربنرهای تبلیغات وجود دارد.GIF ها از 256 رنگ در فضای رنگی RGB تشکیل شده است.با توجه به تعداد محدودی از رنگ ها حجم فایل به شدت کاهش می یابد.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 3


GIF یک نوع فایل رایج برای پروژه های وب است که در آن تصاویر نیاز به بارگذاری بسیار سریع دارند.دقیقا برعکس تصاویر JPEG که نیاز به حفظ یک سطح بالاتری از کیفیت دارد.

4.TIFF – Tagged Image File

TIF یک فایل بزرگ رستر(raster) است که افت کیفیت ندارد.این نوع فایل ها lossless compression هستند.به این معنی که داده های تصویر اصلی بدون در نظر گرفتن حجم و کیفیت فعلی مجدد ذخیره و فشرده سازی می شود.

معرفی انواع فرمت های تصاویر

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 4


با وجود اینکه تصاویر TIFF توانایی بهبود کیفیت خود را پس از دستکاری دارند.و داری حجم بالایی هستند نباید در محیط وب از این تصاویر استفاده کرد.فایل های TIFF معمولا هنگام ذخیره عکس برای چاپ استفاده می شود.

5.PSD – Photoshop Document

PSD ها فایل هایی هستند که در Adobe Photoshop محبوب ترین نرم افزار ویرایش گرافیک ایجاد و ذخیره می شوند.این نوع فایل حاوی لایه های مختلف است که ویرایش تصویر را بسیار ساده تر می کند. فوتوشاپ همچنین برنامه ای است که انواع فایل های (raster) را ایجاد می کند.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 5


نصب پرینتر در ویندوز 10 به روش های مختلف

6.PDF – Portable Document Format

فایل های PDF توسط Adobe اختراع شد و هدف آن اجرای تصاویر به یک شکل قالب و سایز در هر سیستم عامل و هر سیستم در هر جای دنیا بود.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 6


اگر یک طرح یا آرم Vector خود را در قالب PDF ذخیره کنید.می توانید آن را بدون هیچ نرم افزار گرافیکی به وسیله نرم افزار Acrobat Reader ویرایش کنید.که توانایی ویرایش فایلهای PDF را دارد.این پسوند به مراتب بهترین ابزار جهانی برای به اشتراک گذاری فایل های گرافیکی است.

7.EPS – Encapsulated Postscript

EPS یک فایل گرافیکی در قالب Vector است که برای تولید گرافیک با وضوح بالا برای چاپ طراحی شده است.تقریبا هر نوع نرم افزار طراحی می تواند فایل EPS ایجاد کند.

معرفی انواع فرمت های تصاویر

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 7


پسوند EPS یک نوع پسوند جهانی است(بسیار شبیه PDF است) که می تواند برای باز کردن آثار هنری مبتنی بر بروشور در هر ویرایشگر طراحی و نه فقط محصولات معمولی Adobe استفاده شود. این پسوند برای انتقال پرونده به طراحانی است که از محصولات Adobe استفاده نمی کنند.اما ممکن است از Corel Draw یا Quark استفاده کنند.

8.AI – Adobe Illustrator Document

AI فرمت تصویری که بیشتر توسط طراحان استفاده می شود.و نوع قابل اطمینانی از فرمت فایل برای استفاده از تصاویر در انواع پروژه ها از وب / چاپ و غیره است.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 8


AI تا به امروز یکی از رایجترین فرمت تصویری است که طراحان از آن استفاده کرده اند.Adobe Illustrator استاندارد صنعت برای ایجاد آثار هنری و لگو ها است.کار Illustrator تولید آثار هنری vector ساده ترین نوع فایل برای دستکاری است.همچنین نرم افزار Adobe Illustrator می تواند تمام فرمت های گفته شده فوق را ایجاد کند.

9.INDD – Adobe Indesign Document

(INDDs) فایل هایی هستند که در Adobe Indesign ایجاد و ذخیره می شوند.Indesign معمولا برای ایجاد نشریات بزرگتر مانند روزنامه ها، مجلات و کتابها استفاده می شود.

معرفی انواع فرمت های تصاویر

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 9


فایل هایی که در هر دو نرم افزار Adobe Photoshop و Illustrator ایجاد می شود را می توان در Indesign برای تولید طرح های تایپوگرافی پیشرفته، گرافیک جاسازی شده، محتوای صفحه، اطلاعات قالب بندی و سایر گزینه های مربوط به طرح پیچیده استفاده کرد.

10.RAW – Raw Image Formats

یک تصویر RAW آخرین پسوند ما در لیست است.اغلب اولین فرمت یک تصویر است که هنگام ایجاد آن به ارث می رسد.هنگامی که یک عکس با دوربین خود می گیرید.آن تصویر در فرمت فایل RAW ذخیره می شود.فقط زمانی که شما عکس خود را به یک کامپیوتر منتقل کنید.می توانید آن تصویر را به وسیله نرم افزار های گرافیکی با پسوند های رایج ذخیره کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی انواع فرمت های تصاویر – 10


تصاویر RAW دارای ارزش بالایی هستند زیرا آنها هر عنصر عکس را بدون پردازش و از بین بردن جزئیات کوچک بصری ذخیره می کنند.در نهایت با این حال شما می توانید آنها را به یک نوع فایل vector/raster ذخیره کنید تا بتوانید آنها را در پروژه های مختلف استفاده کنید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید.چندین نوع فایل RAW وجود دارد.که بسیاری از آنها به وسیله دوربین های دیجیتال خاصی ایجاد می شوند.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

CR2:این تصویر از Canon RAW 2 پشتیبانی می کند و برای عکسبرداری با استفاده از دوربین های دیجیتال توسط Canon ساخته شده است.آنها در واقع بر اساس نوع فایل TIFF هستند.و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

پوشه Windows.old چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟

CRW:این فرمت تصویر توسط Canon قبل از ارائه CR2 ایجاد شده است.

NEF:این فرمت تصویر توسط Nikon Electric ارائه شده است.و یک نوع فایل RAW ایجاد شده توسط دوربین های نیکون است.این فایل های تصویری در واقع اجازه ویرایش گسترده بدون هیچ نوع تغییر نوع فایل با استفاده از دستگاه نیکون یا پلاگین نیکون فتوشاپ را می دهند.

PEF:این فرمت تصویر به وسیله Pentax Electronic ارائه شد.که یک نوع فایل تصویری RAW ایجاد شده توسط دوربین های دیجیتال Pentax است.

کار با تصاویر خیلی پیچیده تر از آنچه که در نگاه اول فکر می کنید است امیدواریم این راهنما به درک بهتر از انواع فایل های استاندارد و مناسب برای پروژه شما کمک کند.


امیدواریم مقاله آموزشی معرفی انواع فرمت های تصاویر از لحاظ کاربردی برای کاربران گرامی مفید واقع شده باشد و کاربران گرامی توانسته باشند با استفاده از این آموزش با فایل های تصویری اشنا شوند و بتوانند از پسوند این فایل ها میزان کیفیت و قابلیت عکس را تشخیص دهند.

کاربران گرامی ماکهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد .

مدیریت 28423838-021

نویسنده مدیریت 28423838-021

پست های بیشتر توسط مدیریت 28423838-021

به بحث بپیوندید 2 نظر

  • داود گفت:

    سلام چند تا عکس داشتم از موبایل انتقال دادم به لبتاپ الان که رفتم بازشون کنم باز نمیشن دلیلش رو نمیدونم و تعجب بر انگیز اینکه پسوندشون عوض شده و فرمت jpq تبدیل شده به فرمت plp که نمیدونم چی هست و چکار کنم تا دوباره کس برگرده و باز بشه جواب بدین ممنون میشم

ارسال نظر