محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربرانReviewed by 021-28423838 on May 13Rating: 5.0محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

در این مقاله ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل در خدمت شما کاربران گرامی هستیم با مقاله آموزشی محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران .

کاربران بسیاری زیادی از مجموعه نرم افزاری افیس استفاده می کنند و این مجموعه یکی از پر کاربردترین و معروفترین مجموعه های نرم افزاری دنیاست و یکی از بهترین نرم افزار های این مجموعه که روی متن هم کار می کند مایکروسافت ورد می باشد . 

نرم افزار مایکروسافت ورد دارای ویژگی های بسیار زیادی است که باعث منحصر به فرد شدن این نرم افزار شده است . یکی از این ویژگی ها که قابلیت بسیار ویژه ای دارد این است که ما می توانیم برای ایجاد تغییر برروی فایل های ورد محدودیت ایجاد کنیم .

یعنی به این صورت که ما می توانیم یک فایل را که می خواهیم بخشی از ان قابل ویرایش باشد را به گونه ای تنظیم و یا محدود کنیم که فقط کاربران دیگر که قصد کار با ان فایل و یا تغییر ان فایل را دارند فقط بتوانند ان بخشی که ما مشخص کرده ایم را تغییر دهند و الباقی سند را فقط به صورت فقط خواندنی ببینند .

این ویژگی یک ویژگی بسیار کاربردی و جالب برای افراد و محیط ها و یا سازمان هایی است که به صورت گروهی بر روی یک فایل کار می کنند و نیاز است تا فایل اصلی دچار تغییرات زیادی نشود و فقط ان بخش که لازم است توسط کاربران تغییر داده شود در چنین شرایطی می توان با ایجاد محدودیت روی سند از تغییر عمده ان جلو گیری کرد و فقط ان بخش مورد نیاز را برای تغییر باز گذاشت .

علاوه بر ان این ویژگی در شرکتها هایی که بر روی اسناد مختلف کار می کنند و از شبکه های کامپیوتری بزرگی هم استفاده می کنند بسیار کاربردی است . در شرکتهایی که شبکه های بزرگی دارند  احتمال اینکه چندین نفر بر روی یک سند کار کنند بسیار زیاد است .

در نتیجه برای اینکه سند مورد نظر به دفعات دچار تغییر نشود با استفاده از این ویژگی سند به وسیله مدیر و مسئول اصلی کار بر روی سند محدود می شود و برای کارمندان به صورتی فرستاده می شود که فقط بتوانند قسمتی که لازم است را تغییر دهند .

با توجه به نکات گفته شده اکنون ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل بصورت تصویری و مرحله به مرحله به تشریح و آموزش محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران می پردازیم .

 


آموزش نصب و کرک آفیس 2019

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 1


اگر با چندین نفر دیگر در یک سند مشارکت داشته باشید، همیشه این احتمال وجود دارد که محتوا که می خواهید دست نخورده باقی بماند ویرایش شود.مایکروسافت ورد قابلیتی برا قفل بخشی از سند را دارد.

حفاظت از محتویات خاص در یک سند Word

شما می خواهید فایل ورد خود را برای همکاران و دوستان خود ارسال کنید. اما می خواهید اطمینان حاصل کنید که قسمت های خاصی از سند دست نخورده باقی می ماند.می توانید از ویژگی ای استفاده کنید که اجازه می دهد قسمت های خاصی از محتوای شما فقط خواندنی باشد و آنها را غیر قابل ویرایش کند.

1.اول سند Word را باز کنید و به برگه “Review” بروید.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 2


2.در مرحله بعد دکمه “Restrict Editing” را کلیک کنید.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 3


3.پنجره “Restrict Editing” در سمت راست Word ظاهر می شود. در اینجا، کادر تأیید «Allow only this type of editing in the document» را علامت بزنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 4


4.پس از تایید متوجه خواهید شد که منوی کشویی زیر ظاهر می شود. اطمینان حاصل کنید گزینه “بدون تغییر (Read only)” از منو انتخاب شده است. علاوه بر ان شما یک گزینه “Exceptions” جدید را مشاهده خواهید کرد، اما بعدا به آن خواهیم پرداخت.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 5


نکات مفید و کاربردی مایکروسافت ورد 2016

5.در حال حاضر، شما باید قسمت هایی از سند را انتخاب کنید که مایل به ویرایش آن هستید. هر قسمت که انتخاب نکنید، به عنوان فقط خواندنی باقی خواهد ماند و قابل ویرایش نیست. پیش بروید و متن را با کلیک کردن و کشیدن موس روی متن انتخاب کنید.

اگر مطالب خاصی در دو بخش جداگانه داشته باشید که مایل به ویرایش آن هستید کلید Ctrl را در حالی که روی آن کلیک کرده اید نگه دارید و بکشید تا انتخاب خود را بیشتر کنید.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 6


6.پس از انتخاب متن، به قسمت “Restrict Editing” بروید و گزینه “Everyone” را در قسمت “Exceptions” تیک بزنید. این گزینه مجوز ویرایش به همه کسانی که سند را دریافت می کنند می دهد.اگر شما در یک شبکه دامین هستید و مایل هستید فقط اجازه دهید افراد خاصی بتوانند محتوای را ویرایش کنند.

«More users» را انتخاب کنید و نام کاربری را که می خواهید مجوز ویرایش داشته باشد را وارد کنید (توجه داشته باشید که این نیاز به دسترسی به یک سرور کاربر مرکزی دارد.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 7


7.در اخر در بخش “Start enforcement”، روی “Yes, Start Enforcing Protection” کلیک کنید.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 8


8.پنجره “Start Enforcing Protection” ظاهر می شود، هشدار می دهد که سند رمزگذاری نشده و در نتیجه حساس به کاربران مخرب است. از شما خواسته می شود تا رمز عبور را وارد کنید. این کار را انجام دهید سپس “OK” را انتخاب کنید. اگر می خواهید افراد خاصی را انتخاب کنید که مجوز ویرایش داشته باشند گزینه “user authentication” را انتخاب کنید.

نکته : توجه داشته باشید که دادن مجور به کاربران خواص فقط در شبکه های دامین کاربرد دارد .

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 9


9.اکنون کلمه و همچنین براکت های متن انتخاب شده برجسته می شوند. این یک شناسه برای کاربران است که آن بخش های قابل ویرایش است.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 10


10.در بخش سمت راست نیز شما گزینه ای جدید خواهید داشت که به شما اجازه می دهد از قسمت قابل ویرایش به قسمت قابل ویرایش بعدی در متن های طولانی بروید.برای اینکار باید بر روی گزینه “Find Next Region I Can Edit” کلیک کنید.

گزینه “Show All Regions I Can Edit” قسمت های قابل ویرایش را نشان می دهد.اگر می خواهید نکات برجسته را از متن حذف کنید، علامت کادر کنار «Highlight the regions I can edit» را تیک بزنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 11


کلیدهای میانبر نرم افزار ورد Microsoft Word چیست؟

11.برای حذف محدودیت های حفاظت در سند روی “Stop Protection” در پایین پنجره “Restrict Editing” کلیک کنید.

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران

محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران – 12

حالا شما می توانید با خیال راحت سند را برای ویرایش در اختیار همکاران خود قرار دهید بدون اینکه نیاز باشد بگویید چه قسمت هایی باید ویرایش شود.


امیدواریم مقاله آموزشی محدود کردن ویرایش و اصلاح بخشی از فایل ورد برای کاربران از لحاظ کاربردی برای کاربران گرامی مفید واقع شده باشد و کاربران گرامی توانسته باشند با استفاده از این آموزش بر روی تمام مقالات و اسناد خود که می خواهند به صورت گروهی بر روی ان کار کنند محدودیت ایجاد کنند تا به صورت ناخواسته سند دچار تغییر نشود .

ویژگی محدود کردن سند و جلوگیری از تغییرسند بجز بخش های مشخص شده و مجوز داده شده در محیط هایی که دارای شبکه های کامپیوتری می باشند بسیار خوب و کاربردی است توصیه می شود کاربران اگر در محیط های شبکه بر روی اسناد مهمی کار می کنند و تغییر ان اسناد برای انها باعث ایحاد مشکل می شود حتما از این ویژگی استفاده کنند .

کاربران گرامی ماکهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد .