انواع روش های پشتیبان گیری اطلاعات چیست ؟ بهترین روش پشتیبان گیریReviewed by 02128423838 on Feb 7Rating: 5.0انواع روش های پشتیبان گیری اطلاعات چیست ؟ بهترین روش پشتیبان گیری

در این مقاله ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل در خدمت شما کاربران گرامی هستیم با آموزش انواع روش های پشتیبان گیری اطلاعات چیست ؟ بهترین روش پشتیبان گیری .

انواع روش های پشتیبان گیری

پشتیبان گیری کامل :

در این روش پشتیبان گیری کامل شما یک پشتیبان بک اپ از کل هارد دیسک و کلیه اطلاعات داخل ان تهیه می کنید که این فایل بصورت فایل ios . یا ایمیج می باشد . این فایل حاوی کلیه اطلاعات اعم از سیستم عامل و کلیه فایلهای داخل هارد دیسک می باشد.

زمانی که اطلاعات از بین رفتند و یا تصمیم به تعویض هارد دیسک گرفتید می توانید کلیه اطلاعات و سیستم عامل را با استفاده از این فایل بازگردانی کنید.

توجه داشته باشید که این روش پشتیبان گیری کامل علاوه بر داشتن مزایایی همچون داشتن یک کپی از کلیه اطلاعاتتان دارای معایبی هم هست ، تهیه یک فایل پشتیبان از کلیه اظلاعات هارد دیسک بنا بر حجم اطلاعات موجود در هاردیسکتان می تواند کار بسیار زمان بری باشد .

برای مثال اگر شما هار دیسکی با حجم 500 گیکا بایت اطلاعات داشته باشید و قصد تهیه نسخه پشتیبان از هاردتان داشته باشید ، این کار چندین ساعت به طول خواهد انجامید .

علاوه بر ان شما در پشتیبان گیری کامل برای ذخیره فایل پشتیبان نیاز به سخت افزار ذخیره سازی با حجم بالا دارید که خب این مقوله هم یکی از معایب پشتیبان گیری کامل است.

توجه داشته باشید که برای پشتیبان گیری رعایت بری نکات الزامی است که ما در مقاله پشتیبان گیری ، بک اپ (backup)چیست ؟ موارد مهمی که در زمان پشتیبان گیری باید رعایت کنیم  به ان اشاره کرده ایم.

پشتیبان گیری انتخابی

در این روش پشتیبان گیری انتخابی  شما از کل هارد دیسکتان فایل پشتیبان تهیه نمی کنید،و بنا بر نیازی که دارید فایلهایی که برای خودتان از اهمیت بالایی برخوردار هستند را انتخاب می کنید سپس از انها فایل پشتیبان تهیه می کنید.نکته قابل توجه در این روش این است که دیگر در این روش فایل پشتیبان حاوی کلیه اطلاعات نیست و فقط اطلاعات ضروری را شامل می شود.

در نتیجه شما فقط می توانید فایلهایی را بازگردانی کنید که از انها پشتیبان تهیه کرده اید .

توجه داشته باشید که در پشتیبان گیری انتخابی زمان پشتیبان گیری از فایلهای مهم همه مواردی که برایتان دارای اهمیت می باشد را در نظر بگیرید بسیار پیش امده که هنگامی که هارد دیسک دچار خرابی شده است ، فرد تازه به این فکر افتاده است که از فایلهای پروژه های مهم یک ماه اخیر فایل پشتیبان تهیه نکرده است .

این روش نیز علاه بر مزایایی چون حجم کم فایل پشتیبان و نیاز به فضای ذخیره سازی کم ، دارای معایبی مثل نداشتن پشتیبان از کلیه اطلاعات می باشد، پس در نتیجه ما باید با توجه به نیاز و احتیاجاتمان تصمیم بگیریم.

پشتیبان گیری افتراقی

این روش پشتیبان گیری افتراقی را می توان همراه دو روش قبلی مورد استفاده قرار داد و در واقع در هر دو روش پشتیبان گیری کامل و پشتیبان گیری انتخابی کار برد دارد .این روش یکی از بهترین و موثرترین روش های پشتیبان گیری است ،و در بسیاری از نرم افزارهای پشتیبان گیری انلاین و افلاین موجود می باشد .

در این مقاله در رابطه با پشتیبان گیری انلاین و پشتیبان گیری افلاین توضیح خواهیم داد .

دراین روش پشتیبان گیری افتراقی اولین بار از کلیه فایلهایی که انتخاب کرده اید پشتیبان گرفته می شود، در دفعات بعد کل فایل پشتیبان گرفته شده با فایلی که می خواهید از ان پشتیبان مجدد تهیه کنید چک شده و فقط تغییرات ایجاد شده در فایل ، پشتیبان مجدد گرفته می شود  نه کل فایل و این عملیات بسیار مفید و کاربردی می باشد .

برای مثال شما در یک شرکت طراحی داخلی کار می کنید که این شرکت روزانه 3 الی 4 سفارش طراحی دریافت می کند، شما برای اولین بار از کل بانک اطلاعاتی طراحی این شرکت فایل پشتیبان تهیه می کنید و حجم این فایل به چندین گیگا بایت می رسد .

حال شما وظیفه دارید که از کلیه فایلهای سفارش روزانه طراحی نیز فایل پشتیبان تهیه کنید خب برای این کار اگر از کل فایل همه روزه پشتیبان تهیه کنید چن حجم بالایی دارد بسیار زمان بر شده  نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی دارد .

اما شما میخواهید فقط از فایلی که اضافه کرده اید پشتیبان تهیه کنید که در این صورت با استفاده از نرم افزار پشتیبان گیری که دارای  سیستم پشتیبان گیری افتراقی است این کار به راحتی قابل انجام است .

اکثر نرم افزارهای پشتیبان گیری سیستم پشتیبان گیری افتراقی را ساپورت می کنند.روش پشتیبان گیری افتراقی در حالت پشتیبان گیر ی انلاین بسیار مهمتر از پشتیبان گیری افلاین در پشتیبان گیری افتراقی است ، چون در حالت انلاین حجم بالای داده یعنی مصرف داده و حجم اینترنت بیشتر .

شما می توانیدهر کدام از این روشهار را به صورت دلخواه هم به صورت انلاین و هم به صورت افلاین به کار ببرید .کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

حال به بررسی پشتیبان گیری انلاین و افلاین و مزایا و معایب ان می پردازیم .

پشتیبان گیری انلاین OnLine

پشتیبان یا بک اپ انلاین OnLine به شیوه ای از نگهداری اطلاعات گفته می شود که خارج از محیط فیزیکی و دستگاههای ذخیره سازی معمول می باشد. این اطلاعات می تواند شامل فایلهای متنی ، اسناد، ویدئو و کلیه اطلاعات داخل هارد دیسکتان باشد .

در این شیوه پشتیبان گیری افلاین Local Backup کلیه اطلاعات اعم از متنی ، تصویری ، صوتی و … شما درون یک سرور متصل به شبکه و خارج از محیط فیزیکی نگه داری می شود.عموما کلیه شرکت های ارائه دهنده سرویس پشتیبان گیری انلاین از سیستمهای بسیار قوی برای ذخیره داده در محیط کلود (ابری) استفاده می کنند.

از مزایای این روش پشتیبان گیری افلاین Local Backup نگهداری اطلاعاتتان در محیط اینترنت می باشد که باعث خارج شدن اطلاعاتتان از محیط فیزیکی که سیستمهایتان در انجا قرار دارند می شود. این کار امنیت در نگهداری فایلهای پشتبیانتان را بسیار بیشتر می کند .که خود این امر نکته امنیتی بسیار مهمی است .

این شیوه از پشتیبان گیری پشتیبان گیری افلاین Local Backup معمولا به صورت خودکار و بی دردسر انجام می شود اما باید توجه داشته باشید که به میزان حجم فایل پشتیبان شما از حجم اینترنتتان کم می شود . پس در محاسبه میزان هزینه هایتان دقت کنید .

از ایرادهای این سیستم محدودیت فضا بسیار زیاد و هزینه های بسیار بالا برای رزرو فضا در محیط اینترنت می باشد ،و نیاز به استفاده از اینترنتی با سرعت نسبتا بالا دارید. لذا اگر مایل به استفاده از این روش هستید بهتر است فقط فایلهای بسیار ضروری و مهم را با این روش پشتیبان گیری کنید تا هم از فضای محدودی که در اختیار دارید بهترین استفاده را کرده باشید.

هم هزینه هایتان را کاهش داده باشیدچون فضای رایگان ابری موجود در وب محدود می باشد و برای تهیه فضا با حجم زیاد باید هزینه زیادی مصرف کنید.

توجه داشته باشید که اکثر از سرویس دهنده های ایمیل مانند gmail تا حجم 15 گیگا بایت به هر ایمیل فضای ابری اختصاص میدهد که می توانید از ان فضا به رایگان استفاده کنید .

پشتیبان گیری افلاین  Local Backup

این شیوه پشتیبان گیری افلاین Local Backup ، همان تهیه نسخه پشتیبان روی دستگاه یا سخت افزار ذخیره سازی خودتان است یعنی یا به صورت دستی یا با استفاده از یکسری  از نرم افزار های پشتیبان گیری یک فایل رونوشت از اطلاعات خود تهیه و روی هارد دیسک ، سی دس ، دی وی دی ، فلش مموری، هارد اکسترنال و … نگهداری می کنید.

این شیوه پشتیبان گیری افلاین Local Backup ، تهیه نسخه پشتیبان بر روی ابزارهای سخت افزاری توسط خود شما است. در این روش، به صورت دستی و یا با استفاده از برخی نرم افزارها، نسخه ای از اطلاعات تان را بر روی وسایلی مانند ، فلش مموری ، هارد اکسترنال، کامپیوتر دیگر، سی دی، دی وی دی و… نگهداری می کنید.

از مزایای این روش می توان به عدم نیاز به اینترنت اشاره کرد، در این روش دیگر نیازی نیست که شما به اینترنتی پر سرعت دسترسی داشته باشید . و در کل اصلا به اینترنت نیازی ندارید و از دیگر مزایا می توان به کم بودن هزینه خرید سخت افزارهای ذخیره سازی نسبت به خرید بسته های اینترنتی و خرید فضای ابری اشاره کرد.

پشتیبان گیری افلاین Local Backup همیشه در دسترس می باشد از این رو می توان این ویژگی را هم مزیت هم عیب در نظر گرفت مزیت به این دلیل که همیشه و به اسانی در دسترس است و نیازی نیست که ما به اینترنت دسترسی داشته باشیم تا بتوانیم از فایل پشتیبان استفاده کنیم و عیب داشتن به این دلیل که چون در دسترس است.

امکان خراب شدن و ویروسی ششدن ان بالاست اما فایلهایی که در فضای ابری هستند امنیت بسیار بالاتری دارند و کمتر خراب شده و ویروسی می شوند .کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

Offsite Backup  چیست ؟

نکته: یک شیوه ی قابل توجه برای نگهداری امن و مطمئن اطلاعات وجود دارد که به ان   Offsite Backup می گویند .در این روش چندین کپی از فایل پشتیبان تهیه شده و در جاهای مختلف نگهداری می شود .

برای مثال یک نسخه در منزل خودتان یه نسخه در شرکت یک نسخه در منزل پدری و جاهای مختلف دیگر و دلیل این کار برای ان است که اگر اطلاعات از حساسیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

شما باید به این فکر کنید که اگر شرکت دچار اتش سوزی شود نسخه دیگری از اطلاعات را داشته باشید تا بتوانید از ان استفاده کنید .پشتیبان گیری انلاین نیر یکی از مکانهای قابل قبول و امن برای   Offsite Backup  می باشد .

کاربران گرامی ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد.