معرفی کامل انواع کابل شبکهReviewed by 09129402337 on Nov 30Rating: 5.0معرفی کامل انواع کابل شبکه

کابل شبکه

در شبکه های محلی از کابل به عنوان محيط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می‌گردد.

با توجه به نکات گفته شده اکنون ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل بصورت تصویری و مرحله به مرحله به تشریح و آموزش معرفی کامل انواع کابل شبکه می پردازیم.

کابلهای چهار زوجی

     متداولترين نوع کابلهای چهار زوجی که در انتقال اطلاعات استفاده می‌گردد، کابل های بهم تابيده می‌باشند. کابلهای UTP بصورت چهار زوج 100 اهمی می‌باشد که هر دو زوج بهم تابیده شده اند.

کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروههای (Categories) متفاوت Cat 5, Cat 5e,    Cat 6 , Cat7 تقسيم شده اند. سرعت و پهنای باند فرکانسی این نوع کابلها عبارتند از

Cat5=100 Mhz Cat5e=200 Mhz Cat6 = 250,350 Mhz Cat7=600,1000 Mhz

کابل های بهم تابيده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلد دار 3STP و گاهی فویل و شیلد دار STP در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH عرضه می‌شوند که نوع آخری فاقد هالوژن می‌باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی‌کند.

تعمیر و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی کامل انواع کابل شبکه-1


مشخصه های کابل UTP

 با توجه به مشخصه های کابل های UTP ، امکان استفاده ، نصب و توسعه سريع و آسان آنان ، فراهم می‌آورد . جدول زير انواع کابل های UTP را نشان می‌دهد 

موارد استفادهسرعت انتقال اطلاعاتگروه
سيستم های قديمی تلفن ، ISDN و مودمحداکثر تا يک مگابيت در ثانيهCAT1
شبکه های Token Ringحداکثر تا چهار مگابيت در ثانيهCAT2
شبکه های Token ring و 10BASE-Tحداکثر تا ده مگابيت در ثانيهCAT3
شبکه های Token Ringحداکثر تا شانزده مگابيت در ثانيهCAT4
اترنت ( ده مگابيت در ثانيه ) ، اترنت سريع ( يکصد مگابيت در ثانيه ) و شبکه های Token Ring ( شانزده مگابيت در ثانيه )حداکثر تا يکصد مگابيت در ثانيهCAT5
شبکه های Gigabit Ethernetحداکثر تا يک هزار مگابيت در ثانيهCAT5e
شبکه های Gigabit Ethernetحداکثر تا يک هزار مگابيت در ثانيهCAT6

 

کانکتور استاندارد برای کابل های UTP ، از نوع 1RJ-45 می‌باشد. کانکتور فوق شباهت زيادی به کانکتورهای تلفن (RJ-11) دارد. هر يک از پين های کانکتور فوق می بايست بدرستی پيکربندی گردند. (RJ Registered Jack)

معرفی کامل انواع کابل شبکه

معرفی کامل انواع کابل شبکه-2

 RJ-45

معرفی کامل انواع کابل شبکه

معرفی کامل انواع کابل شبکه-3

RJ-11


نحوه سوکت زدن کابلهای شبکه

کابل Straight

جهت ارتباط دو وسیله غیر مشابه (کامپیوتر به سوییچ)

رنگ بندی هر دو سر کابل

1-سفيد نارنجی(TD+)                                                                      
3-سفد سبز(RD+)
4-آبی(NC)
5-سفید آبی(NC)
6-سبز(RD-)
7-سفید قهوه ای(NC)
8-قهوه ای(NC)

معرفی کامل انواع کابل شبکه

معرفی کامل انواع کابل شبکه-4


کابل Cross

جهت ارتباط دو وسیله مشابه (دو کامپیوتر با هم)

 ایجاد کابل cross over

رنگ بندی یک سر کابل

1-سفيد نارنجی(TD+)
2-نارنجی(TD-)
3-سفد سبز(RD+)
4-آبی(NC)
5-سفید آبی(NC)
6-سبز(RD-)
7-سفید قهوه ای(NC)
8-قهوه ای(NC)

و سر دیگر کابل

1-سفید سبز(RD+)
2-سبز(RD-)
3-سفید نارنجی (TD+(
4-آبی(NC)
5-سفید آبی(NC)
6-نارنجی(TD-)
7-سفید قهوه ای(NC)
8-قهوه ای(NC)

 

کاربرد کابل Straight , Cross در بستر شبکه

کابل کراس و کابل استرایت در کدام قسمت شبکه کاربرد دارند.

تعمیر و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی کامل انواع کابل شبکه-5


کابل کواکسیال

     يکی از مهمترين محيط های انتقال در مخابرات کابل کواکسيال و يا هم محور می‌باشد . اين نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنيار به کار گرفته شده اند. در اين نوع کابل ها، دو سيم تشکيل دهنده يک زوج ، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از يک سيم در مغز و يک لايه مسی بافته شده در اطراف آن تشکيل می‌گردد. در نوع ديگر کابل های کواکسيال ، به حای لايه مسی بافته شده ، از تيوپ مسی استوانه ای استفاده می‌شود. ماده ای پلاستيکی اين دو هادی را از يکديگر جدا می‌کند. ماده پلاستيکی ممکن است بصورت ديسکهای پلاستيکی يا شيشه ای در فواصل مختلف استفاده و مانع از تماس دو هادی با يکديگر شود و يا ممکن است دو هادی در تمام طول کابل بوسيله مواد پلاستيکی از يکديگر جدا گردند.

معرفی کامل انواع کابل شبکه

معرفی کامل انواع کابل شبکه-6


کانکتور استاندارد برای کابل های کواکسیال، از نوع (Bayone -Neill – Concelman) BNC می‌باشد

فیبر نوری

    يکی از محيط های انتقال در شبکه های کامپيوتری، فيبر نوری است. فیبر نوری را هنگامی استفاده می‌کنیم که نیاز به ارتباط بین مسافت های بیش از 100 متر و پهنای باند زیاد داریم. در اين فيبرها، نور در اثر انعکاسات کلی در فصل مشترک هسته(core) و غلاف (cladding)، انتشار پيدا خواهد کرد. منابع نوری در اين نوع کابل ها، ديود ليزری و يا ديودهای ساطع کننده نور می‌باشند.فیبرهای نوری از نظر ژاکت به انواع مختلف از قبیل ضد جونده، وایر استیل آرمورد، ضد آتش، ضد دود و … تقسیم می‌شوند. همچنین متناسب با محل استفاده به سه گروه مصارف داخل ساختمانی Indoor ، مصارف داخل ساختمان و کانالهای پلاستیکی و فلزی Indoor/Outdoor و برای استفاده در فضای آزاد و دفن در زیر زمین Outdoor تقسیم می‌شوند.

فيبر های نوری در دو گروه عمده ارائه می‌گردند

فيبرهای تک حالته (Single-Mode)  به منظور ارسال يک سيگنال در هر فيبر استفاده می‌شود.

فيبرهای چندحالته (Multi-Mode)   به منظور ارسال چندين سيگنال در يک فيبر استفاده می‌شود.

فيبرهای تک حالته دارای يک هسته کوچک ( 8 و 9 ميکرون قطر ) بوده و قادر به ارسال نور ليزری مادون قرمز ( طول موج از 1300 تا 1550 نانومتر) می‌باشند. فيبرهای چند حالته دارای هسته بزرگتر ( 50 و 5/62 ميکرون قطر ) و قادر به ارسال نورمادون قرمز از طريق (Light-Emitting Diode)LED می‌باشند. فیبرهای مالتی مود می‌تواند در سرعت 100 مگابیت با 2 کیلومتر مسافت را پاسخگو باشد. اما در سرعتهای گیگابیتی، فیبرهای مالتی مود 5/62 فقط در حدود 300 متر و مالتی مود 50 فقط در حدود 550 متر را پشتیبانی می‌کند. فیبرهای سینگل مود تا سرعت 100 مگابیت را تا مسافت 100 کیلومتر می‌تواند پشتیبانی کند. البته این محدودیتها به دلیل عدم توانایی تجهیزات اکتیو می‌باشد.

 

يک فيبر نوری از سه بخش متفاوت تشکيل شده است

هسته (Core)  هسته نازک شيشه ای در مرکز فيبر که سيگنا ل های نوری در آن حرکت می‌نمايند. روکش (Cladding)  بخش خارجی فيبر بوده که دورتادور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نورمنعکس شده به هسته می‌گردد.

بافر رويه (Buffer Coating)  روکش پلاستيکی که باعث حفاظت فيبر در مقابل رطوبت و ساير موارد آسيب پذير است . صدها و هزاران نمونه از رشته های نوری فوق در دسته هائی سازماندهی شده و کابل های نوری را بوجود می آورند. هر يک از کلاف های فيبر نوری توسط يک روکش هائی با نام Jacket محافظت می‌گردند.

معرفی کامل انواع کابل شبکه

معرفی کامل انواع کابل شبکه-7


سيستم رله فيبر نوری

سيستم رله فيبر نوری از عناصر زير تشکيل شده است

فرستنده  مسئول توليد و رمزنگاری سيگنال های نوری است .

فيبر نوری  انتقال سيگنال های نوری را برعهده دارد.

دريافت کننده نوری  سيگنالهای نوری را دريافت و رمزگشائی می‌نمايد.

تعمیر و خدمات کامپیوتر در محل

معرفی کامل انواع کابل شبکه-8


 

امیدواریم مقاله معرفی کامل انواع کابل شبکه از لحاظ کاربردی برای کاربران گرامی مفید واقع شده باشد و کاربران گرامی توانسته باشند

کاربران گرامی ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد.

مدیریت 28423838-021

نویسنده مدیریت 28423838-021

پست های بیشتر توسط مدیریت 28423838-021

ارسال نظر