آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google DocsReviewed by 021-28423838 on May 25Rating: 5.0آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs

در این مقاله ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل در خدمت شما کاربران گرامی هستیم با مقاله آموزشی آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs .

امروزه نسبت به گذشته اسناد متنی در ادارات و سازمان ها خیلی کمتر تولید می شود زیرا سیستم اتوماسیون اداری و استفاده از نرم افزار ها باعث شده که عملا اسنادی که به صورت دستی نوشته می شوند از گذشته بسیار کمتر شود .

اما خب با پشرفته تر شدن و مدرن شدن زندگی و جوامع فعلی همان مقدار اسناد محدودی که امروزه تولید می شود حجم بسیار زیادی دارد و خب تبدیل این اسناد دستی به اسناد کامپیوتری و تایپ متون انها بسیار زمان بر می باشد و خب همیشه کاربران دنیال راه و روش و یا استفاده از نرم افزاری هستن که عملیات تایپ را برایشان ساده تر و سریعتر کند .

خب یکی از نرم افزار هایی که باعث افزایش بسیار زیاد سرعت تایپ کاربران می شود استفاده از نرم افزار های تبدیل گفتار به نوشتار است اما خب قیمت این نرم افزار ها بسیار زیاد است و خب عملا بسیاری از کاربران توانایی خرید این نرم افزار ها را ندارند اما جای نگرانی نیست .

شرکت گوگل سرویسی به نام گوگل داکس docs.google.com  را به صورت رایگان ارائه داده که خب یک سرویس فوق العاده برای تبدیل گفتار به نوشتار است و جالب اینجاست که کاملا هم رایگان است . استفاده از سرویس  نیاز به داشتن یک جی میل دارید که لینک های مربوط به ساخت جیمیل و اموزش استفاده از ان را در مقاله برایتان قرار داده ایم .

کاربران می توانند در این سرویس به راحتی تمام متون خود را با استفاده از یک میکروفون روخوانی کنند و سرویس گوگل گفتار ان ها را تبدیل به نوشتار خواهد کرد این سرویس به طور کامل از زبان فارسی پشتیبانی می کند و اگر تنظیمات برنامه را درست تنظیم کنید و در روی زبان فارسی قرار داده باشید اگر جملات انگلیسی را هم بخوانید به صورت خودکار متن انگلیسی شما را دریافت کرده و ان را ترجمه می کند و سپس به زبان فارسی ان را تایپ می کند . 

واقعا ویژگی بسیار بسیار فوق العاده ای است که جالبترین بخش ان هم این است که تمام این ویژگی ها به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است .

تنها مسئله ای که وجود دارد این است که این سرویس دارای ویژگی های بسیار پیشرفته دیگری نیز است که برای زبان انگلیسی طراحی شده و زبان های دیگر را پشتیبانی نمی کند اما خب همان ویژگی تبدیل گفتار به نوشتار به تنهایی برای کاربران سایر زبان ها کفایت می کند و بسیار بسیار دقیق و حساس هم هست که شما با استفاده از یک میکروفون قوی به راحتی می توانید خیلی راحت چند ده صفحه را در یک زمان کوتاه به راحتی به یک فایل وورد تبدیل کنید .

با توجه به نکات گفته شده اکنون ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل بصورت تصویری و مرحله به مرحله به تشریح و آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs می پردازیم .

 


ساخت ایمیل ، آموزش ساخت ایمیل Gmail و استفاده از آن

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 1


سندنگار Google به شما اجازه می دهد از میکروفون رایانه برای دیکته کردن متن استفاده کنید.این قابلیت عالی است برای افرادی که از یک آسیب دیدگی رنج می برند یا برای کسانی که زیاد تایپ نمی کنند.در اینجا نحوه استفاده از تایپ صوتی در Google Docs را خواهید دید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

نکته: توجه داشته باشید تایپ صوتی فقط برای استفاده در Google Docs و یادداشت های سخنگوی اسلاید گوگل در دسترس است و فقط در Google Chrome قابل استفاده است.

نحوه استفاده از تایپ صوتی در سندنگار Google:

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید یک میکروفون سالم متصل به کامپیوتر دارید.

هنگامی که میکروفن شما راه اندازی شده کروم را باز کرده و به Google Docs بروید.

فعال کردن تایپ صوتی

1.برای فعال کردن تایپ صوتی،  Tools > Voice Typing کلیک کنید. شما همچنین می توانید Ctrl + Shift + S را در ویندوز یا Command + Shift + S را در macOS فشار دهید.

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 2


2.یک پنجره با یک آیکون میکروفون ظاهر خواهد شد.زمانی که آماده  هستید روی آن کلیک کنید شما می توانید ابزار را با کلیک کردن و کشیدن پنجره به هر کجا که می خواهید حرکت دهید و جا به جا کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 3


توجه: برای اولین بار برای استفاده از تایپ صوتی، مجوزهای Chrome برای استفاده از میکروفون شما لازم است.بر روی Allow کلیک کنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 3


اگر تایپ صوت زبان مورد نظر شما را به طور خودکار بارگذاری نکرد،روی سه نقطه کلیک کنید و سپس از منوی کشویی زبان مورد نظر خود را از بین  بیش از 100 زبان و لهجه انتخاب کنید.

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 4


با سرعت معمول خود صحبت کنید تا ابزار بتواند آنچه را که می گویید را تشخیص دهد.همه چیزی که  می گویید، در قسمت سند شما ظاهر می شود.اگر مشکل در درک صحبت شما وجود دارد، مطمئن شوید که زبان  صحیح را در منوی زبان انتخاب کرده اید.

تایپ صوتی صدای شما را در زمان واقعی زمانی که در حال صحبت هستید پردازش می کند. وقتی صحبت نمی کنید، دوباره روی میکروفون کلیک کنید تا تایپ کردن را متوقف کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 5


اضافه کردن علائم نقطه گذاری:

تایپ صوتی حتی وقتی می خواهید علامت گذاری به سند خود اضافه کنید کاربردی است:کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

کاماComma
علامت تعجبExclamation mark
علامت سوالQuestion mark
خط جدیدNew line
پاراگراف جدیدNew Paragraph

بنابراین برای مثال می توانید بگویید تایپ کردن لذت بخش ، آسان و سرگرم کننده است.

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 6


آموزش تغییر رمز اکانت جیمیل (Gmail)

توجه: دستورات صوتی فقط برای Google Docs به زبان انگلیسی در دسترس هستند. هر دو بخش حساب و زبان سند باید انگلیسی باشند. پس می توان متوجه شد که این لیست دستورات برای زبان فارسی کاربردی ندارد و فقط برای زبان ایگلیسی عملیاتی است .

 

در اینجا برخی از دستورات مفید برای شروع کار و استفاده بیشتر از تایپ صوتی قرار داده شده است.

[کلمه، عبارت، همه، خط بعدی، پاراگراف بعدی، کلمه بعدی، آخرین کلمه را انتخاب کنید] “Selecting text
قالب متن را اعمال کنید، Bold، کالیج، کالیالی، زیر خط دارFormat your document
کاهش اندازه فونت، افزایش اندازه فونت، اندازه فونت [6-400]، بزرگتر شدن، کوچکتر شدنChange font size
کپی، برش، چسباندن، حذف [کلمه یا عبارت]، درج [جدول مطالب، نشانه، معادله، پاورقی، هدر، شکستن صفحه]Edit your document
برو به شروع / پایان [خط، پاراگراف، ستون، ردیف، سند]، حرکت به بعدی / قبلی [کاراکتر، کلمه، صفحه، ستون، عنوان، خط، خطا، پاراگراف، ردیف]Move around your document

تعداد دستورات صوتی  به نظر می رسد بی پایان است و شما می توانید لیست کامل را با کلیک کردن بر روی علامت سوال در پنجره ابزار و یا با گفتن “Voice commands list” پیدا کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs عکس – 7

هنگامی که تایپ سند به پایان رسیدید و دیگر نیازی به تایپ صوتی ندارید می توانید بگویید “Stop listening” تا تایپ صوتی متوقف شود.

سرویس تایپ صوتی و تبدیل گفتار به متن در سال های اخیر با تعداد زیادی از ویژگی ها، دستورالعمل ها و دقت بسیار بیشتری راه اندازی شده و به روز رسانی شده است. شما می توانید از آن برای تایپ همه یادداشت ها یا حتی یک سند کامل استفاده کنید.


امیدواریم مقاله آموزش تایپ صوتی به زبان فارسی در Google Docs از لحاظ کاربردی برای کاربران گرامی مفید واقع شده باشد و کاربران گرامی توانسته باشند با استفاده از این آموزش بتوانند وارد سرویس گوگل داکس شوند و تمام متون خود را بدون تایپ و فقط با استفاده از یک میکروفون و روخوانی ان متون به راحتی تایپ کنند و به یک سند وورد تبدیل کنند.

مجددا به کاربران گرامی یاد اوری می کنیم ویژگی های بسیار زیادی در سرویس گوگل داکس وجود دارد که در بخش دستورات می توانید انها را مشاهده کنید اما این ویژگی ها فقط برای زبان انگلیسی کاربرد دارد و برای زبان های دیگر قابل استفاده نیست .

کاربران گرامی ماکهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد .