مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوزReviewed by 02128423838 on Aug 13Rating: 5.0مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

در این مقاله ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل در خدمت شما کاربران گرامی هستیم با مقاله آموزشی مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز .

همه کاربران و استفاده کنندگان از کامپیوتر مطمئنا با ویندوز اشنایی دارند و به احتمال زیاد از بخش  Run  در ویندوز استفاده کرده اند . این بخش یکی از کاربردی ترین بخش های ویندوز می باشد و به جرات می توان گفت که بخش مهمی برای مدیریت در ویندوز می باشد .

کاربرانی که با کار کردن با این بخش اشنا هستند می دانند که با استفاده از این بخش عملیات بسیار گوناگونی را می توان در ویندوز انجام دهند . این بخش به گونه ای است که با تایپ دستور می توانید پنجره مورد نظر خود را باز کنید و عملیات مد نظر خود را انجام دهید .

 دانستن دستورات  Run  در ویندوز خالی از لطف نیست . و هر چه تعداد بیشتری از دستورات را بلد باشید توانایی شما برای گردش در بخش های مختلف ویندوز افزایش می یابد.

با توجه به نکات گفته شده اکنون ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل بصورت تصویری و مرحله به مرحله به تشریح و آموزش مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز می پردازیم .

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 1


سریعترین و آسانترین راه برای اجرای ابزار مختلف ویندوز از طریق پنجره “Run” است.

نحوه پاک کردن تاریخچه Run در ویندوز 10

نکته: برای باز کردن کادر Run کلید میانبر Win + R را روی صفحه کلید خود فشار داده و برای دسترسی به ابزار مربوطه هر یک از دستورات زیر را وارد کنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

1. service.msc – وقتی “service.msc” را وارد می کنید و دکمه Enter را فشار می دهید.برنامه Windows Services را باز می کنیدکه بخش سرویس های مختلف ویندوز و برنامه ها است.که به راحتی می توانید تنظیمات را برای هر سرویس به صورت جداگانه شروع و متوقف کنید.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 2


2. mstsc – وارد کردن “mstsc” در کادر گفتگوی Run برنامه Remote Desktop Connection را باز می کند که به شما امکان می دهد به کامپیوترهای دیگری از طریق شبکه محلی یا از طریق اینترنت متصل شوید.این دستور به شما کمک می کند از کامپیوتر میزبان برای دسترسی به کامپیوتر خود استفاده کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 3


3. msinfo32 – اگر می خواهید اطلاعات سیستم خود را به سرعت بدست آورید.دستور “msinfo32” راه حل آن است.در یک نگاه کلیه مشخصات سیستم از جمله منابع سخت افزاری و نرم افزار را به شما نشان می دهد.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 4


4. sdclt – این دستور پنجره Backup and Restore را باز می کند که به شما امکان می دهد به سرعت فایل پشتیبان تهیه کنید یا هر یک از نسخه های پشتیبان قبلی خود را بازیابی کنید.

5. compmgmt.msc – برنامه مدیریت کامپیوتر است که می توانید تقریباً به همه ماژول های پیشرفته ویندوز مانند Event Viewer،پوشه مشترک،سیستم ابزارها و غیره دسترسی پیدا کنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 5


6. cleanmgr – این دستور به شما امکان می دهد تا برنامه Windows Disk Cleanup را باز کنید.پس از باز کردن درایو مورد نظر خود را برای پاکسازی انتخاب کرده و بر روی دکمه “OK” کلیک کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 6


7. Windows Event Viewer -eventvwr.msc  را باز می کند که ویندوز تمام پیام های نظارت و عیب یابی را ذخیره می کند.برای دسترسی سریع به برنامه Event Viewer می توانید از این دستور استفاده کنید.

8. control – هر کاربر ویندوز از کنترل پنل ویندوز چیزی هایی می داند.با استفاده از این دستور می توانید به سرعت به کنترل پنل دسترسی پیدا کنید.

9. mmc – کنسول مدیریت مایکروسافت (MMC) یک ماژول پیشرفته ویندوز است که به طور عمده برای سرپرستان سیستم و کاربران مدیر در نظر گرفته شده است.زیرا تمام ابزارهای مورد نیاز برای پیکربندی و نظارت بر یک سیستم ویندوز را در خود دارد.

10. resmon – هر زمان که می خواهید چگونگی استفاده از منابع سیستم خود را بررسی کنید.به سادگی از این دستور Run استفاده کنید و همه چیز را از CPU شما گرفته تا Dist ، Network نمایش می دهد.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 7


11.   \ – این یکی از دستورات کمتر شناخته شده Run است.فقط کافی است قسمت backslash را در کادر گفتگوی Run وارد کرده و درایو C را باز کنید.این یکی از سریعترین راه ها برای دسترسی به درایو C است.

12.   . – این یکی دیگر از دستورات کمتر شناخته شده Run است.هنگام اجرای پوشه اطلاعات کاربر فعلی مانند بارگیری ها ، اسناد ، دسک تاپ ، تصاویر و غیره است باز می شود.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

13.   .. – هنگامی که این دو نقطه را در کادر گفتگوی Run اجرا می کنید.پوشه Users را که مستقیماً در درایو C قرار دارد باز می کند.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 8


آموزش فعال کردن هات اسپات در ویندوز 10

14. calc – اگر می خواهید به سرعت ماشین حساب داخلی ویندوز را باز کنید ، تایپ کردن calc در کادر Run ساده ترین راه برای انجام این کار است.

15. cmd – حتی کاربران معمولی ویندوز گاهی مجبور هستند از خط فرمان استفاده کنند.با استفاده از این دستور می توانید سریع و بدون دسترسی مدیر cmd را باز کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 9


16. powerhell – اگر خط فرمان برای شما خیلی قدیمی است ، ممکن است بخواهید PowerShell را امتحان کنید.فقط کافی است این دستور را در کادر  Run تایپ کنید و PowerShell خود را بدون دسترسی مدیر باز کنید.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 10


17. netplwiz – تنظیمات عمومی Account Accounts از طریق Control Panel در دسترس است ، اما اگر می خواهید به گزینه های پیشرفته حساب کاربری دسترسی داشته باشید.از این دستور استفاده کنید تا پنجره Advanced User Accounts باز شود.

18. gpedit.msc – پنجره ویرایشگر قوانین در ویندوز به شما امکان می دهد.قوانین و تنظیمات مختلف ویندوز یک کامپیوتر محلی یا راه دور را تنظیم و ویرایش کنید.از آنجا که Group Policy Editor ابزاری پیشرفته است در اعماق ویندوز دفن می شود. و این دستور Run ساده ترین راه برای دستیابی به آن است.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

19. lusrmgr.msc – با استفاده از این دستور می توانید بخش مدیریت کاربران محلی و گروه ها را باز کنید که در آن می توانید.ویژگی همه کاربران و گروه ها را ویرایش کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 11


20. mrt – هر ماه ویندوز نسخه جدیدتری از ابزار حذف نرم افزارهای مخرب مایکروسافت ویندوز را از طریق Windows Update منتشر می کند.این ابزار رایگان به شما کمک می کند تا برخی از محبوب ترین نرم افزارهای مخرب را از رایانه ویندوز خود پاک کنید.این ابزار به صورت خاموش در پس زمینه اجرا می شود.اما اگر می خواهید آن را به صورت دستی اجرا کنید.از این دستور Run استفاده کنید.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 12


21. ncpa.cpl – کاربر اینترنت بودن بدان معنی است که شما به اجبار با مشکلات شبکه سرو کار دارید.و یکی از راه های عیب یابی اتصال شبکه شما دسترسی به آداپتورهای شبکه شما است.برای دسترسی به همه آداپتورهای شبکه خود می توانید از این دستور Run استفاده کنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

22. perfmon.msc – اگر می خواهید عملکرد رایانه ویندوز و تأثیر برنامه هایی که اجرا می کنید را کنترل کنید.Performance Monitor داده های کافی را ارائه می دهد.با استفاده از این دستور می توانید به Monitor Performance دسترسی پیدا کنید.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 13


23. powercfg.cpl – ویندوز میزبان طیف گسترده ای از تنظیمات برق برای مقابله با مصرف برق کامپیوار شما است.و شما می توانید با استفاده از این دستور به همه آن گزینه های برق دسترسی پیدا کنید.

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 14


24. appwiz.cpl – با استفاده از این دستور می توانید به سرعت به پنجره  Programs and Features دسترسی داشته باشید که می توانید به سرعت برنامه های نصب شده خود را حذف کنید.

25.- devmgmt.msc بخش Windows Device Manager جایی است که شما می توانید تمام قطعات سخت افزاری خود را مدیریت کنید و می توانید از این دستور Run برای دسترسی سریع به آن استفاده کنید.از طرف دیگر می توانید از دستور “hdwwiz.cpl” نیز استفاده کنید.

26. regedit – از فرمان Regedit می توان برای دسترسی به رجیستری ویندوز استفاده کرد ، که یک پایگاه داده سلسله مراتبی است و میزبان کلیه تنظیمات سیستم عامل و برنامه های نصب شده است.

27. msconfig – بخش Windows System Configuration جایی است که می توانید موارد مختلفی مانند گزینه های بوت ، گزینه های راه اندازی ، خدمات و غیره را ویرایش کنید. برای دسترسی به پنجره System Configuration می توانید از این دستور Run استفاده کنید.

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 15


28. sysdm.cpl – اگر می خواهید به پنجره System Properties دسترسی داشته باشید.با استفاده از این دستور تنظیمات سیستم را باز کنید.کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل

مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز – 16

اجرای برنامه های قدیمی و بازی های قدیمی در ویندوز 10

29. firewall.cpl – اگر می خواهید دیوار آتش Windows خود را مدیریت یا پیکربندی کنید.می توانید از این دستور Run برای دسترسی سریع به پنجره Firewall استفاده کنید.

30. wuapp – آخرین و کم اهمیت ترین دستور که شما می توانید از این دستور برای بررسی،مدیریت و پیکربندی کلیه تنظیمات به روزرسانی ویندوز خود استفاده کنید.

همانطور که مشاهده می کنید.Windows Run یکی از بهترین ابزارهایی است که می توانید در ویندوز پیدا کنید.علاوه بر دستورات به اشتراک گذاشته شده در بالا بسیاری از دستورات دیگر نیز برای دسترسی به قسمت های مختلف ویندوز وجود دارد.


امیدواریم مقاله آموزشی مجموعه دستورات کاربردی و مهم Run در ویندوز از لحاظ کاربردی برای کاربران گرامی مفید واقع شده باشد و کاربران گرامی توانسته باشند با استفاده از این آموزش با مجموعه از دستورات در Run  اشنا شوید و با این دستورات وارد بخش های مدیریتی ویندوز شوید و تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید .

کاربران گرامی ما کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل برای شما آموزش های بسیار مفید و کاربردی در بخش آموزش و زیر منو های آموزش ویدئویی و مقالات آموزشی قرار داده ایم که می توانید با رجوع به این بخش ها و بهره گیری از آموزش های موجود در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی بدست اورید .

این بخش از سایت بسیار کاربردی برای کاربرانی می باشد که با کامپیوتر اشنایی دارند و نیاز به کمک های موردی دارند و یا به نحوی در پی پیدا کردن اطلاعاتی برای حل مشکلات خود هستند.

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل  در کلیه زمینه ها اعم از تعمیرات لپ تاپ و سخت افزار های کامپیوتر و خدمات شبکه در خدمت کاربران گرامی می باشد . اگر نیاز به این سرویس ها داشتید می توانید به راحتی با مراجعه یه صفحه اصلی سایت و ثبت درخواست در اسرع وقت و سریعترین زمان مشکل خود را رفع کنید .

کهکشان کامپیوتر pcgalaxy.ir تعمیر کامپیوتر در محل و خدمات کامپیوتر در محل همیشه و در تمامی ساعات شبانه روز و حتی در روزهای تعطیل آماده یاری رساندن به کاربران گرامی می باشد.